Krátce o JHP škole v puoku – leden 2021

Po říjnovém návratu studentů do JHP školy byly bohužel 30. listopadu školy v Kambodži opět zavřeny kvůli záchytu několika stovek případů koronaviru, především v Phnom Penhu. V okolí Siem Reapu je oficiálně potvrzených případů několik desítek a nákaza koronavirem nebyla prokázána u žádného ze studentů, i když skutečný rozsah nákazy v zemi zůstává nejasný. Životní úroveň v Kambodži dále klesá, protože turistický ruch propadl například v Siem Reapu o 98% a také textilní průmysl byl krizí těžce zasažen.

Studenti JHP pokračovali ve studiu přes mobilní telefony. V přiložené podzimní zprávě naší partnerské organizace Cambodian School Project (CSP) najdete portréty a krátká vyjádření studentů o tom, co jim vyučování přineslo. Cílem bylo nalézt pracovní uplatnění pro tento končící ročník studentů, což bylo mnohem obtížnější s ohledem na krizi turistického ruchu. Koncem ledna jsme dostali zprávu, že se podařilo zajistit práci pro 14 z 24 loňských studentů, všem v malých rodinných firmách. První tři měsíce je ještě JHP škola podpoří úhradou jejich společného ubytování. Vzhledem k značně sníženým příjmům CSP z darů, což je zaviněno zdravotní a ekonomickou krizí v USA, se CSP rozhodla na příští rok snížit platy učitelů v JHP na 80% spolu s omezením podpory také pro svých 6 základních škol v Siem Reapu a okolí. Po úspěšném umístění loňských studentů bylo rozhodnuto přijmout na nadcházející rok 20 studentů.

Jsme velmi vděčni za řadu darů, které jste vy podporovatelé poskytli pro spolek JHP během prosince – a některé z nich byly opravdu velkorysé. Díky nim jsme mohli JHP škole do Puoku poslat celkem 4 000 USD na výuku v posledním čtvrtletí roku 2020 a prvním čtvrtletí roku 2021. Vaší štědrosti si velmi vážíme.

Díky našemu společnému úsilí také studenti ročníku 2020 dostali, přes všechny překážky, lepší start do života. Pevně doufáme, že po globálním zkrocení pandemie pomocí očkování se v nastávajícím roce, kdy si připomeneme desáté výročí začátku naší práce ve prospěch mladých lidí v Kambodži, otevře cesta k obnovení plné výuky v JHP škole.

To je naše hlavní společné přání do roku 2021. A vám všem osobně přejeme dobrou mysl a sílu ze vzájemné pomoci při zvládání všech obtíží a bolestí.

V úctě a vděčnosti,

za spolek JHP škola

Dana a Marek Špinkovi, Ivan Fencl, Marie Klimešová, Michael Pondělíček, Monika Šatavová